Giriş

Nanoteknoloji Prensibi

Lotus yaprağı, ultra hidrofobik olan kendi kendini temizleme özelliklerine sahiptir. Kir parçacıkları, yüzeydeki mikroskobik yapı nedeniyle su damlacıkları tarafından toplanır ve bu da damlacıkların bu yüzeye yapışmasını en aza indirir.

Nano teknoloji uzmanları, doğayı genel bir şekilde taklit ederek, nilüfer yaprağının kendi kendini temizleme özelliklerini teknik bir şekilde kopyalayarak kendilerini kuru ve temiz tutabilen nano kaplamalar geliştirmişlerdir.

Yüzey sürtünmesini azaltmak için hem hidrofobik hem de hidrofilik kaplamalar kullanılabilirken, durumunuz için hangisinin en iyi seçenek olduğunu belirlemeye yardımcı olmak için ikisi arasında kilit farklılıklar vardır.

Hidrofobik “su korkusu” anlamına gelir ancak pratik anlamda su itme kabiliyetine sahip olan bir yüzey ile ilgilidir, yani su molekülleri ile kutupsal olmadığı bilinen su molekülleri ve hidrofobik yüzeyler arasında hiçbir etkileşim olmadığı anlamına gelir. Hidrofilik ‘su seven’ anlamına gelir, bu yüzeylerin su moleküllerini çekebileceği ve etkileşime girebileceği anlamına gelir, hidrofilik maddelerin kutupsal olduğu söylenir.

SU İLETİŞİM AÇISI

Bunun anlamı nedir?

Bir yüzeyin hidrofobik veya hidrofilik olup olmadığını belirlemeye gelince, bunun tanımlanmasına yardımcı olan yüzeydeki suyun temas açısıdır – temas açısı, bir damlacık kenarı ile üzerinde bulunduğu yüzey arasındaki açıya karşılık gelir. Hidrofobik bir yüzey, yüzey su damlacıklarını püskürtmeye kalkıştıkça 90 dereceden daha fazla bir temas açısına sahip olacaktır, bu genellikle yüzeyde küresel bir biçimde kalan herhangi bir suya yol açacaktır. Öte yandan, hidrofilik bir yüzeydeki bir damlacık, akışkanla etkileşime giren yüzey nedeniyle 90 dereceden daha az bir temas açısına sahip olacaktır ve bu, yüzeye su yayılarak gösterilebilir.

SU KAYMA AÇISI

Bunun anlamı nedir?

Su kayma açısı, su damlacıklarının bir yüzeyde belirli derecelerde hareket ettiğini gözlemleyerek ölçülür. Daha düşük kayma açısı, yüzeyin daha kaygan olduğu anlamına gelir, su damlasının yüzeyden daha hızlı ayrılmasına izin verme eğilimindedir, bu nedenle temizliği arttırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir