her şey boyanın parlaması mı

Her şey boyanın parlaması mı?

Seramik kaplama günümüz teknolojisinde birçok alanda kullanılan bir nano teknoloji uygulamasıdır. Otomotiv sektöründen deniz araçlarına ve endüstriyel alandaki çalışmalara kadar pek çok alanda uygulanan teknolojik bir uygulama olan seramik kaplama SiO2 (silisyum oksit) nano parçacıkları ile parlaklık ve tam bir koruma sağlar. Bu nano parçacıklar yüksek mukavemetli üstün çapraz bağlama kapasitesine sahip yoğunlaştırılmış parçacıklardır. Daha temel olarak anlatmamız gerekirse cam ve seramik parçacıklarının aynı oranda sertleşerek aracın yüzeyine uygulanan boya koruma uygulamasıdır. Bu da aracınızın boyası için muhteşem bir koruma demektir.

Seramik Kaplama Hangi aşamalardan geçerek uygulanır?

Araç, seramik kaplama yapılacak kapalı alana geldiği zaman ilk olarak yıkanıyor. Özel yıkama ürünleri ile yapılan yıkamanın ardından kil temizleme uygulaması yapılıyor. Bu uygulama ile araç yüzeyin yapışan reçine, kuş pisliği, asfalt yağı gibi vb. kirletici etkilerden arındırılıyor. Yıkama ve kil işleminin ardından araç boyası saf hale gelmiş oluyor. Sonrasında araç yüzeyinde kalın çizikler mevcutsa çiziklerin giderilmesi sağlanıyor. Diğer aşamada polisaj makinesi yardımıyla küçük çizikler giderilirken, boyanın parlaması ve beslenmesi sağlanıyor. Sonrasında elle uygulanan seramik kaplama işlemi başlıyor. Bu süreçte eğitimli ve tecrübeli kişiler tarafından yapılan seramik kaplama daha kaliteli ve dayanıklı olmaktadır.

Seramik Kaplama ve Araç Boyasının Parlaması

Seramik kaplama uygulanan ve uygulanmayan aynı model iki aracın görüntüsü aynı boya rengine sahip olsalar bile farklı gözükecektir. Çünkü seramik kaplama yapılan araç diğer araca göre çok daha parlak gözükecektir. Bu parlaklık SiO2 nano parçacıklarının sağladığı fiziksel bir etkidir. Peki, seramik kaplama yapılırken aracınızın ihtişamlı ve göz alıcı şekilde parlaması mı amaçlanmaktadır?

Bu soruya siz cevap vermeden biz verelim. Tabi ki hayır…

Seramik kaplama içerdiği özel etki sayesinde aracınızı parlatmanın yanı sıra, aracınızı dış kirletici etkilerden korur ve araç boyasının zarar görmesini engeller. UV ışınlar, kir, toz, fren tozu, demir kirleticileri, ölü böcekler ve kuş pisliği, katran, yüzeysel çizikler, aşınmalar, renk solması ve diğer çevresel kirleticiler seramik kaplamanın engellediği kirleticilere örnek olarak verilebilir.

Yukarıda söylediğimiz bilgiler doğrultusunda; seramik kaplama yalnızca araç parlatma işlemi değil, araç boya koruma işlemidir. Bu işlem sonucunda aracınızın olduğundan daha parlak olması ise ekstra bir faydadır.

Elbette her seramik kaplama Autotriz Seramik Kaplama Değildir 🙂

ÖNERİLEN SAYFA

boya koruma ile seramik kaplamanın farkı

Boya Koruma ile Seramik Kaplamanın farkı

Öncelikle doğru olan içeriği paylaşmakta fayda var: Seramik Kaplama’da bir boya koruma’dır. Otomotiv sektörünün her …